Ezzel máris megérkeztünk az első problémához.
Miért? Mert sok esetben az illetékesek el sem olvassák, hogy mikor, mit, hogyan végezzünk el, és milyen anyagokat használjunk. Ennek a mulasztásnak azonban előbb vagy utóbb biztosan meg lesz az „eredménye”, amiért borsos árat kell majd fizetnie a gép tulajdonosának, hiszen egy nagyobb teljesítményű gép egyedi alkatrészekkel készül a megrendelő igényei szerint, az egyedi alkatrészek gyártása pedig köztudottan nem olcsó mulatság. Ezért fontos, hogy a karbantartást is bízzuk szakemberre. NE A GÉPKEZELŐKRE!! A javítás az esetleges meghibásodások elhárítását foglalja magában. A gépeket gyárilag felszerelik szabályzó és védelmi egységekkel, az alkatrészek károsodásának minimalizálásának céljából. Sajnos sokszor találkozom ezeknek a rendszereknek a kiiktatásából származó járulékos meghibásodással. Ezekben az esetekben sajnos még drágább a javítás. Gondoljuk csak el, az autónkban áthidalnánk a feszültség szabályzót…?
A másik probléma a rosszul diagnosztizált hiba. Ennek következménye sajnos szintén felesleges költségeket jelent a tulajdonosnak, úgy, mint a felesleges állásidő és a feleslegesen beszerelt alkatrész(ek) költségei.
Mi okozza a rossz diagnózist? A válasz egyszerű: a szakértelem hiánya. Ön gondolta volna, hogy manapság az első személy, aki a gépet javítja, sok esetben a GÉPKEZELŐ? Hihetetlen, de így van. Aztán, ha ő nem boldogul, akkor hívják a karbantartót. Ha ő sem birkózik meg a feladattal (hogyan is birkózna, egyik szakiskolában sem tanítják meg mindenfajta gép felépítését, a külföldi gépgyártóknak pedig nem feladatuk a magyar üzemek karbantartó személyzetének továbbképzése), akkor végre sor kerülhet egy szakszerviz megkeresésére. Közben pedig akár napokig állt a termelés…
A karbantartó feladatait leírtam a cikk elején. A karbantartó nem szakszervizes szerelő, az ő feladata a fent leírt karbantartási feladatokat elvégzése, a javítást bízzuk inkább a szakszervizre!! A drága autónk javítását vajon nem szakszervizben végeztetjük…..? Miért? Csak nem azért, hogy elkerüljük a felesleges költségeket…?
Amikor szakszervizként olyan gépet kell javítanunk, amit előtte már megpróbáltak „házilagosan” megjavítani, akkor a legtöbb időnk a diagnosztizálással telik el, mert előttünk szétszedtek olyan elemeket, amiket nem kellett volna és még rosszul is rakták össze. Ráadásul ilyen módon akaratlanul azokat a jeleket is könnyen el lehet tüntetni, amik a felhasználók számára észrevétlenek maradnak, nekünk viszont sokat segítenének a diagnózisban. Erre legegyszerűbb példa az olaj, ha olyan helyen jelenik meg, ahol nem lenne szabad. Nem győzzük hangsúlyozni, ez a plusz időráfordítás a megrendelőnek felesleges pénzkidobás.
Ne felejtsük el tehát, hogy a karbantartó nem szervizes a karbantartás pedig nem gépjavítás!
Szakszerű karbantartással, valamint időszakos átvizsgálással sok meghibásodás megelőzhető. Olyan ez, mint az egészség: megőrizni mindig kevésbé költséges és fájdalmas, mint visszaszerezni! Szeretnél te is szakszerű gépkarbantartást? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és segítünk!
Présgépek és lemezmegmunkáló gépek telepítése, üzembehelyezése, javítása, időszakos karbantartása.
Présgépek és lemezmegmunkáló gépek telepítése, üzembehelyezése, javítása, időszakos karbantartása.
Présgépek és lemezmegmunkáló gépek telepítése, üzembehelyezése, javítása, időszakos karbantartása.